Eaton ED2200LS22
SKU: CS4864012MPN: ED2200LS22UPC/EAN: 782114196052
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Two-pole, 200A, 240 Vac, 125 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, Line and load, 48-127 Vac or 48-60 Vdc rear with right pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | ED |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |