Eaton EDC2125L
SKU: CS4863426MPN: EDC2125LAlternate Part #: 6610C66G65UPC/EAN: 786679454282
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, ED, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 125A, 240 Vac, 125 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, Line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Voltage Rating | 240 Vac, 125 Vdc |