Eaton ECX09F1ENA-R63/D
SKU: CS4862831MPN: ECX09F1ENA-R63/DUPC/EAN: 786680157585
Eaton XT IEC electronic motor starter







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter, 208 V, NEMA 1, Non-combination, 18 A, Pushbutton, 60 Hz, Red, 9-45 A, XTOE electronic SSOR, Non-reversing, Full voltage
Attributes
| Actuator | Pushbutton |
| Amperage Rating | 18A |
| Coil Voltage | 208 V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Indicator Color | Red |
| Overload Range | 9-45 A |
| Overload Relay | XTOE electronic SSOR |
| Style | Non-reversing |
| System Voltage | Full voltage |
| Type | Non-combination |
Specifications
| SKU | CS4862831 |
|---|---|
| MPN | ECX09F1ENA-R63/D |
| UPC/EAN | 786680157585 |


