Eaton ECS9813BAK
SKU: CS4861127MPN: ECS9813BAKUPC/EAN: 786685620466
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 4 enclosure, disconnect fuse, 400A breaker, 302A, 230V
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Circuit Breaker Rating | 400A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 302A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4861127 |
|---|---|
| MPN | ECS9813BAK |
| UPC/EAN | 786685620466 |
