Eaton ECS98R2DAW-C1P7S3
SKU: CS4860736MPN: ECS98R2DAW-C1P7S3UPC/EAN: 786685621098
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, NEMA 3R, disconnect fuse, START/STOP, HAND-OFF-AUTO selector switch, 70A breaker, 52A, 575V
Attributes
| Accessories | 110V/50 Hz, 120V/60 Hz secondary with fuses |
| Actuator | START/STOP, HAND-OFF-AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 52A |
| Circuit Breaker Rating | 70A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Control Power Transformer Voltage | 120 Vac, 575 Vac |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 52A max RVSS |
| Special Features | Standard size control power transformer |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4860736 |
|---|---|
| MPN | ECS98R2DAW-C1P7S3 |
| UPC/EAN | 786685621098 |

