Eaton ECS98R1CAW-C1C47
SKU: CS4860719MPN: ECS98R1CAW-C1C47UPC/EAN: 786685853345
Eaton S611 soft starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Combination reduced voltage soft starter, Circuit breaker, S611 series, 52A, NEMA 1, 460V, 70A circuit breaker, Pump control, door-mounted keypad
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Circuit Breaker Rating | 70A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Modification | Pump control, door-mounted keypad |
| Series | S611 |
| Type | Circuit breaker |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4860719 |
|---|---|
| MPN | ECS98R1CAW-C1C47 |
| UPC/EAN | 786685853345 |
