Eaton ECS97Y3EAL
SKU: CS4860545MPN: ECS97Y3EALUPC/EAN: 786685619330
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, disconnect switch, NEMA 4 enclosure, 400A/600V (R) disconnect fuse, 600A breaker, 180A, 200V
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Circuit Breaker Rating | 600A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Disconnect Current Rating | 400A/600V |
| Disconnect Fuse Clip Type | Type R |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 180A max RVSS |
| Style | Disconnect switch |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860545 |
|---|---|
| MPN | ECS97Y3EAL |
| UPC/EAN | 786685619330 |
