Eaton ECS97S2CAG
SKU: CS4860359MPN: ECS97S2CAGUPC/EAN: 786685619170
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, disconnect switch, NEMA 3R enclosure, 100A/600V (R) disconnect fuse, 100A breaker, 65A, 460V
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Circuit Breaker Rating | 100A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Disconnect Current Rating | 100A/600V |
| Disconnect Fuse Clip Type | Type R |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Size | 65A max RVSS |
| Style | Disconnect switch |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860359 |
|---|---|
| MPN | ECS97S2CAG |
| UPC/EAN | 786685619170 |
