Eaton ECS97R2DAG
SKU: CS4860331MPN: ECS97R2DAGUPC/EAN: 786685619491
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, disconnect switch, NEMA 3R enclosure, 100A/600V (R) disconnect fuse, 100A breaker, 52A, 575V
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Circuit Breaker Rating | 100A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Disconnect Current Rating | 100A/600V |
| Disconnect Fuse Clip Type | Type R |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Size | 52A max RVSS |
| Style | Disconnect switch |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860331 |
|---|---|
| MPN | ECS97R2DAG |
| UPC/EAN | 786685619491 |
