Eaton ECN2208AAC-R63/C
SKU: CS4858960MPN: ECN2208AAC-R63/CAlternate Part #: 84-37021-46UPC/EAN: 786689018047
Eaton Freedom NEMA enclosed control

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA enclosed control , 110V/50 Hz-120V/60 Hz , NEMA 12 , Combination non-reversing starter , 30A/600V , Type R , Three-phase
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120V |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Overload Relay | 4-20A C440 Solid-state overload |
| Size | NEMA size 0 |
| Style | With circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS4858960 |
|---|---|
| MPN | ECN2208AAC-R63/C |
| Alternate Part # | 84-37021-46 |
| UPC/EAN | 786689018047 |

