Eaton ECN0701EHA-R63/C
SKU: CS4857771MPN: ECN0701EHA-R63/CAlternate Part #: 3-4479-0102AUPC/EAN: 786685452012
Eaton Freedom NEMA motor control starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control starter, 208V/60 Hz, NEMA 1, Non-combination non-reversing starter, With control power transformer, HAND/OFF/AUTO selector switch, 208V/60 Hz primary, 120V/60 Hz secondary control power transformer
Attributes
| Accessories | With control power transformer |
| Actuator | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Relay | 4-20A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 0 |
| System Voltage | 208V/60 Hz primary, 120V/60 Hz secondary control power transformer |
| Type | Non-combination non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4857771 |
|---|---|
| MPN | ECN0701EHA-R63/C |
| Alternate Part # | 3-4479-0102A |
| UPC/EAN | 786685452012 |
