Eaton ECL04E2A2A
SKU: CS4856325MPN: ECL04E2A2AUPC/EAN: 782114271742
Eaton A202 magnetically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton A202 magnetically held lighting contactor, 100 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 100 A, NEMA 3R, Painted steel, 90 mm, Two-pole, MECH held and MAG latched, A202 Series, Non-combination mechanically held and magnetically latched
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 100 A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 90 mm |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination mechanically held and magnetically latched |
Specifications
| SKU | CS4856325 |
|---|---|
| MPN | ECL04E2A2A |
| UPC/EAN | 782114271742 |

