Eaton ECL04D1AAA
SKU: CS4856287MPN: ECL04D1AAAUPC/EAN: 782114062982
Eaton A202 magnetically held lighting contactor







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton A202 magnetically held lighting contactor, 60 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 60 A, NEMA 1, Painted steel, 65 mm, Ten-pole, MECH held and MAG latched, A202 Series, Non-combination mechanically held and magnetically latched
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 60 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 65 mm |
| Number Of Poles | Ten-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination mechanically held and magnetically latched |
Specifications
| SKU | CS4856287 |
|---|---|
| MPN | ECL04D1AAA |
| UPC/EAN | 782114062982 |
