Eaton ECH1801EHC-R63/C
SKU: CS4855323MPN: ECH1801EHC-R63/CUPC/EAN: 786685449074
Eaton Freedom NEMA motor control starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control starter , 208/120V , NEMA 0 , Combination non-reversing—fusible disconnect , HAND/OFF/AUTO pilot device , 7A magnetic circuit protector , With control power transformer
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO pilot device |
| Circuit Protection | 7A magnetic circuit protector |
| Coil Voltage | 208/120V |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Relay | 4-20A standard solid-state overload |
| Size | NEMA size 0 |
| Special Features | With control power transformer |
| Type | Combination non-reversing—fusible disconnect |
Specifications
| SKU | CS4855323 |
|---|---|
| MPN | ECH1801EHC-R63/C |
| UPC/EAN | 786685449074 |
