Eaton ECC04C1A3A
SKU: CS4854918MPN: ECC04C1A3AAlternate Part #: 3-4483-0431AUPC/EAN: 782116155880
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, Three-pole, MECH held and MAG latched, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | ON/OFF pushbutton |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854918 |
|---|---|
| MPN | ECC04C1A3A |
| Alternate Part # | 3-4483-0431A |
| UPC/EAN | 782116155880 |

