Eaton ECC03C8H2A
SKU: CS4854806MPN: ECC03C8H2AUPC/EAN: 782116160853
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 30 A, 2-pole, Electrically held
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Six-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30 |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854806 |
|---|---|
| MPN | ECC03C8H2A |
| UPC/EAN | 782116160853 |

