Eaton ECC03C8A8A-S3
SKU: CS4854795MPN: ECC03C8A8A-S3Alternate Part #: 10-8686-38UPC/EAN: 782116161706
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN Enclosed lighting contactor, 30 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 30 A, NEMA 12, Painted steel, Eight-pole , C30CN Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | 12-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854795 |
|---|---|
| MPN | ECC03C8A8A-S3 |
| Alternate Part # | 10-8686-38 |
| UPC/EAN | 782116161706 |

