Eaton ECC03C8A2A
SKU: CS4854758MPN: ECC03C8A2AAlternate Part #: 10-8686-1UPC/EAN: 782116160693
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 30 A, Two-pole, Electrically held
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854758 |
|---|---|
| MPN | ECC03C8A2A |
| Alternate Part # | 10-8686-1 |
| UPC/EAN | 782116160693 |
