Eaton ECC03C2TBA
SKU: CS4854564MPN: ECC03C2TBAAlternate Part #: 10-8693-41UPC/EAN: 782116163137
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, 30 A, 24 V/60 Hz, 30 A, NEMA 3R, Painted steel, 12-pole, Electrically held, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | ON/OFF pushbutton |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | 12-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854564 |
|---|---|
| MPN | ECC03C2TBA |
| Alternate Part # | 10-8693-41 |
| UPC/EAN | 782116163137 |
