Eaton ECC03CBABA-P8
SKU: CS4854348MPN: ECC03CBABA-P8UPC/EAN: 782116161904
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton C30CN Enclosed lighting contactor, 30 A , NEMA 12, Painted steel, 12-pole, C30CN Series, Non-combination electrically held , ON/OFF pushbutton
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854348 |
|---|---|
| MPN | ECC03CBABA-P8 |
| UPC/EAN | 782116161904 |


