Eaton D8PR6TFA
SKU: CS4853957MPN: D8PR6TFAUPC/EAN: 782114161142
Eaton General-purpose relay

Contact us for pricing and availability
Product Details
D8 General Purpose Plug-In Relay, Flange mount, QTY: 1, 120V coil, 5260 Ohms resistance, SPST-NO contact configuration, Silver alloy contacts, 30A, 220V rated load, 30A amperage rating, 250V max. operating voltage
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Contact Material | Silver alloy |
| Mounting | Flange |
| Prod Load | 30A, 220V |
| Quantity | 1.0000 |
| Resistance | 5260 Ω |
| Series | D8 |
| Type | General-purpose relay |
| Voltage Max | 250 V |
| Voltage Max Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4853957 |
|---|---|
| MPN | D8PR6TFA |
| UPC/EAN | 782114161142 |
