Eaton D20414
SKU: CS4853614MPN: D20414Alternate Part #: MD20E89UPC/EAN: 786680330438
Eaton Drive isolation ventilated transformer







$5,583.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 20 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853614 |
|---|---|
| MPN | D20414 |
| Alternate Part # | MD20E89 |
| UPC/EAN | 786680330438 |
