Eaton DS7-340SX135N0-L
SKU: CS4852205MPN: DS7-340SX135N0-LAlternate Part #: DS7340SX135N0-LUPC/EAN: 786685887319
Eaton DS7 soft start controller





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Standard Soft Starter with internal bypass, Inline or Inside-the-Delta wiring configuration, Frame 4, 135 A, 135 A, Three-pole, 480 V, 100 hp, Three-phase, IP20, Expanded temperature range down to -40°C
Attributes
| Amperage Rating | 135A |
| Frame Size | 4 |
| Horsepower | 100 hp |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Expanded temperature range down to -40 °C |
| Phase | Three-phase |
| Protection | IP20 |
| Type | Standard soft starter with internal bypass |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wiring Connection | Inline or Inside-the-Delta wiring configuration |
Specifications
| SKU | CS4852205 |
|---|---|
| MPN | DS7-340SX135N0-L |
| Alternate Part # | DS7340SX135N0-L |
| UPC/EAN | 786685887319 |





