Eaton DS361FX
SKU: CS4852141MPN: DS361FXAlternate Part #: DS361FX-1UPC/EAN: 782114858646
Eaton custom single-throw fused safety switch

$6,209.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused surge-protection safety switch , 30 A, NEMA 7/9, Cast aluminum, Class J, Three-pole, Three-wire, 600 Vac, 125/250 Vdc, Complete, Max Hp: 15, 20/ 5 hp (3PH @480,600 V/250 Vdc), #10-8 AWG Cu
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Design | Complete unit |
| Enclosure | NEMA 7, NEMA 9 |
| Enclosure Material | Cast aluminum |
| Fuse Class Provision | Class J |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 15, 20/ 5 hp (3PH @480,600 V/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 7, NEMA 9 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible |
| Type | Heavy duty hazardous location disconnect switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 Vac, 480 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #10-8 AWG Cu |
Specifications
| SKU | CS4852141 |
|---|---|
| MPN | DS361FX |
| Alternate Part # | DS361FX-1 |
| UPC/EAN | 782114858646 |







