Eaton DH362FDK
SKU: CS4850122MPN: DH362FDKUPC/EAN: 782113206141
Eaton heavy duty fusible safety switch




$573.58
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty receptacle safety switch, 60 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty, Fusible without neutral |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
| Wire Size | #14-2 AWG Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4850122 |
|---|---|
| MPN | DH362FDK |
| UPC/EAN | 782113206141 |







