Eaton DH325NRKLLV
SKU: CS4849855MPN: DH325NRKLLVUPC/EAN: 786680182099
Eaton heavy duty fusible safety switch






$2,489.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, Enhanced visible blade, 400 A, NEMA 3R, Cartridge, Neutral, Three-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 50, 125/ 50 hp (3PH @Std, TD/250 Vdc), (2)#1/0-(2)300 kcmil or (1)#1/0-(1)750 kcmil Al
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Cartridge |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 50, 125/ 50 hp (3PH @Std, TD/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 3R |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4849855 |
|---|---|
| MPN | DH325NRKLLV |
| UPC/EAN | 786680182099 |




