Eaton DH265UPKV
SKU: CS4849544MPN: DH265UPKVUPC/EAN: 786685974149
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$17,350.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw non-fused safety switch, Single-throw, 400 A, NEMA 4, Painted steel, Class H fuses, Non-Fusible, Two-pole
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Class Provision | Class H fuses |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 4 |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4849544 |
|---|---|
| MPN | DH265UPKV |
| UPC/EAN | 786685974149 |











