Eaton DH227FDKW
SKU: CS4849348MPN: DH227FDKWUPC/EAN: 786680181665
Eaton heavy duty fusible safety switch






$17,163.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 800 A, NEMA 1, Painted steel, Class L, Two-pole, Two-wire, 240 V, Max Hp: 100, 250 hp (3PH @ Std fuse/time delay), (4)#1/0-(4)750 kcmil Al
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 100, 250 hp (3PH @ Std fuse/time delay) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS4849348 |
|---|---|
| MPN | DH227FDKW |
| UPC/EAN | 786680181665 |




