Eaton DH226NPKW
SKU: CS4849335MPN: DH226NPKWUPC/EAN: 786680181641
Eaton heavy duty fusible safety switch






$29,733.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 600 A, NEMA 3R, Painted galvanized steel, Class H, Two-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 75, 200 hp (3PH @ Std fuse/time delay), (1)#2-(1)600 kcmil and (1)#1/0-(1)750 kcmil Al
Attributes
| Amperage Rating | 600A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 75, 200 hp (3PH @ Std fuse/time delay) |
| Nema Rating | NEMA 3R |
| Neutral | Included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS4849335 |
|---|---|
| MPN | DH226NPKW |
| UPC/EAN | 786680181641 |




