Eaton DH223FDKW
SKU: CS4849230MPN: DH223FDKWUPC/EAN: 786680181474
Eaton heavy duty fusible safety switch






$2,021.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 100 A, NEMA 1, Painted steel, Two-pole, Two-wire, 240 V, Max Hp: 7.5, 15 hp/15, 30 hp/20 hp (1,3PH @ Std fuse/time delay/250 Vdc), #14-#1/0 Cu/Al
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 15 hp/15, 30 hp/20 hp (1,3PH @ Std fuse/time delay/250 Vdc) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Series | K |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty fusible safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS4849230 |
|---|---|
| MPN | DH223FDKW |
| UPC/EAN | 786680181474 |







