Eaton DH1-32143NN-N54C
SKU: CS4848714MPN: DH1-32143NN-N54CAlternate Part #: 9711-5106-00UPC/EAN: 786689048754
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 VFD,143A,50 HP,37 kW,200 - 240 Vac,NO KEYPAD,No EMC Filter,No DC Choke,No Brake Chopper,IP54
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Communication Interface | PROFIBUS-DP |
| Communications Onboard | BACnet/IP, Modbus TCP, Modbus RTU, BACnet MS/TP |
| Conformal Coated Boards | Yes |
| Horsepower | 50 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage Range | 200 - 240 Vac |
| Low Overload Vt Amps | 143A |
| Low Overload Vt Hp | 50 HP |
| Low Overload Vt Kw | 37 kW |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Type | Induction |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Power Consumption | 37 kW |
| Recommended Fuse Size | 175A |
| Relay Outputs | 3.0000 |
| Series | DH1 |
| Voltage Rating | 230 V |