Eaton DG1-35460FB-C00C
SKU: CS4848435MPN: DG1-35460FB-C00CAlternate Part #: 3-4918-304AUPC/EAN: 786687035534
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive575V FR8 IP00 336KW 450HP w/ BRAKE CHOPPER
Attributes
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Communication | EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communication |
| Communications Onboard | EtherNet/IP, Modbus TCP, RS-485: Modbus RTU, BACnet MS/TP |
| Conformal Coated Boards | Yes |
| Display | LCD graphical |
| Electromagnetic Compatibility Filter | EMC Filter |
| Enclosure | IP00 |
| Frame Size | 8 |
| High Overload Ct Amps | 460 A |
| High Overload Ct Hp | 450 hp |
| High Overload Ct Kw | 336 kW |
| Horsepower | 450 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage Range | 525 - 600 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 520 A |
| Low Overload Vt Hp | 500 hp |
| Low Overload Vt Kw | 373 kW |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Control Modes | Frequency, Speed, Open-loop speed, Open-loop torque |
| Motor Type | Inductio, PM (IPM & SPM) |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Operating Temperature | -10° to 50°C |
| Output Current Max | 460 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase input, three-phase output |
| Power Consumption | 336 kW |
| Protection | Internal EMC filter, DC choke |
| Protection Filtering | EMI and DC Choke |
| Recommended Fuse Size | 2 X 400 |
| Software | Active energy control, quick start wizard |
| Torque Rating | CT |
| User Interface | Graphical Keypad |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4848435 |
|---|---|
| MPN | DG1-35460FB-C00C |
| Alternate Part # | 3-4918-304A |
| UPC/EAN | 786687035534 |
