Eaton DG1-35385FN-C00C
SKU: CS4848430MPN: DG1-35385FN-C00CAlternate Part #: 3-4917-307AUPC/EAN: 786687035237
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DG1 General Purpose Variable Frequency Drive, 575V FR7 IP00 224KW 385A 300HP, LCD (graphical) display, Three-phase input, three-phase output, EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communication
Attributes
| Communication | EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communication |
| Communications Onboard | EtherNet/IP, Modbus TCP, RS-485: Modbus RTU, BACnet MS/TP |
| Conformal Coated Boards | Yes |
| Display | LCD graphical |
| Electromagnetic Compatibility Filter | EMC Filter |
| Enclosure | IP00 |
| Frame Size | 7 |
| High Overload Ct Amps | 385 A |
| High Overload Ct Hp | 300 hp |
| High Overload Ct Kw | 224 kW |
| Horsepower | 300 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage Range | 525 - 600 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 416 A |
| Low Overload Vt Hp | 450 hp |
| Low Overload Vt Kw | 336 kW |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Control Modes | Frequency, Speed, Open-loop speed, Open-loop torque |
| Motor Type | Inductio, PM (IPM & SPM) |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Operating Temperature | -10° to 50°C |
| Output Current Max | 385 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase input, three-phase output |
| Power Consumption | 224 kW |
| Protection | Internal EMC filter, DC choke |
| Protection Filtering | EMI and DC Choke |
| Recommended Fuse Size | 700 |
| Software | Active energy control, quick start wizard |
| Torque Rating | CT |
| User Interface | Graphical Keypad |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4848430 |
|---|---|
| MPN | DG1-35385FN-C00C |
| Alternate Part # | 3-4917-307A |
| UPC/EAN | 786687035237 |

