Eaton DD367NWKW
SKU: CS4848180MPN: DD367NWKWUPC/EAN: 786679174609
Eaton double door single-throw fused safety switch

$21,437.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 800 A, NEMA 4X, 304 stainless steel, Class L, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 600 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4848180 |
|---|---|
| MPN | DD367NWKW |
| UPC/EAN | 786679174609 |
