Eaton DD367FDKW-00V1
SKU: CS4848169MPN: DD367FDKW-00V1UPC/EAN: 786679174494
Eaton double door single-throw fused safety switch






$17,023.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line side, 800 A, NEMA 12/3R, Class L, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480/600 V), (4)#1/0-(4)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator line side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4848169 |
|---|---|
| MPN | DD367FDKW-00V1 |
| UPC/EAN | 786679174494 |

