Eaton DD366FWKW-00V3
SKU: CS4848158MPN: DD366FWKW-00V3UPC/EAN: 786679184745
Eaton double door single-throw fused safety switch

$23,196.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line and load side, 600 A, NEMA 4X, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 400, 500 hp (3PH @480/600 V), (1)#2(1)#2-(1)600, and (1)750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 600A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 400, 500 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | V indicator line and load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4848158 |
|---|---|
| MPN | DD366FWKW-00V3 |
| UPC/EAN | 786679184745 |

