Eaton DD365FWKW
SKU: CS4848139MPN: DD365FWKWUPC/EAN: 786679184585
Eaton double door single-throw fused safety switch

$14,555.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 400 A, NEMA 4X, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 250, 350 hp (3PH @480/600 V), (2)#1/0(1)#1/0-(2)300 kcmil-#1/0, or (1)175 kcmil-#1/0
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 250, 350 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4848139 |
|---|---|
| MPN | DD365FWKW |
| UPC/EAN | 786679184585 |

