Eaton DD365FDKW-00V3
SKU: CS4848138MPN: DD365FDKW-00V3UPC/EAN: 786679184578
Eaton double door single-throw fused safety switch






$7,231.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line and load side, 400 A, NEMA 12/3R, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 250, 350 hp (3PH @480/600 V), (2)#1/0(1)#1/0-(2)300 kcmil-#1/0, or (1)175 kcmil-#1/0
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 250, 350 hp (3PH @480/600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator line and load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4848138 |
|---|---|
| MPN | DD365FDKW-00V3 |
| UPC/EAN | 786679184578 |

