Eaton DD364NDKW-00V2
SKU: CS4848128MPN: DD364NDKW-00V2UPC/EAN: 786679174425
Eaton double door single-throw fused safety switch






$4,047.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator load side, 200 A, NEMA 12/3R, Class H, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 600 V, Max Hp: 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V), #6-300 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4848128 |
|---|---|
| MPN | DD364NDKW-00V2 |
| UPC/EAN | 786679174425 |

