Eaton DD361FDKW-00V3
SKU: CS4848069MPN: DD361FDKW-00V3UPC/EAN: 786679177259
Eaton double door single-throw fused safety switch






$2,757.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line and load side, 30 A, NEMA 12/3R, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | V indicator line and load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4848069 |
|---|---|
| MPN | DD361FDKW-00V3 |
| UPC/EAN | 786679177259 |

