Eaton DD323NWKW
SKU: CS4847980MPN: DD323NWKWUPC/EAN: 786679173237
Eaton double door single-throw fused safety switch

$5,372.61
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 100 A, NEMA 4X, Fusible with neutral, Three-pole, Four-wire, 240 V, Max Hp: 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#1/0
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible with neutral |
| Hp Rating Max | 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #14-1/0 AWG |
Specifications
| SKU | CS4847980 |
|---|---|
| MPN | DD323NWKW |
| UPC/EAN | 786679173237 |
