Eaton DD323FDKW
SKU: CS4847968MPN: DD323FDKWUPC/EAN: 786679173114
Eaton double door single-throw fused safety switch






$1,400.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 100 A, NEMA 12/3R, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#1/0
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 30, 40/ 60, 75 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #14-1/0 AWG |
Specifications
| SKU | CS4847968 |
|---|---|
| MPN | DD323FDKW |
| UPC/EAN | 786679173114 |


