Eaton DA1-32024FB-B55C
SKU: CS4846957MPN: DA1-32024FB-B55CAlternate Part #: DA132024FBB55CUPC/EAN: 786676038881
Eaton PowerXL DA1 adjustable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DA-1 Drive with IP55 230V IN/230V OUT 7.5HP, 24A, RFI, CC
Attributes
| Amperage Rating | 24A |
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Communication | Modbus, CANopen |
| Current Rating Max | 24 A |
| Display | Y |
| Enclosure | IP55 |
| Extended I O Card | Y |
| Frame | 4 |
| Frame Size | 4 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Hp Rating Max | 7.5 |
| Input Voltage | Three-phase 230 V |
| Keypad | Yes |
| Line Voltage | 230V/3ph |
| Mounting Method | Panel |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Inputs | 3 |
| Number Of Outputs | 3 |
| Operating Temperature Max | 50 CEL |
| Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Operating Temperature Min | -10 CEL |
| Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Output Current Max | 24 A |
| Output Voltage Max | 230 VLT |
| Output Voltage Max Uom | VLT |
| Output Voltage Min | 230 VLT |
| Output Voltage Min Uom | VLT |
| Phase | Three-phase |
| Power Consumption | 5.6 kW |
| Rated Operational Current | 24 |
| Serial Interface | Modbus, CANopen |
| Series | DA1 |
| Software | Standard |
| Torque Rating | 200% for 4 seconds |
| User Interface | Y |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4846957 |
|---|---|
| MPN | DA1-32024FB-B55C |
| Alternate Part # | DA132024FBB55C |
| UPC/EAN | 786676038881 |


