Eaton C65DND330AC
SKU: CS4846736MPN: C65DND330ACAlternate Part #: D1C65DND330ACUPC/EAN: 782116417698
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,30A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 1NO, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two and three pole, 30A, Contactor, Three-pole, 40A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side), Reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846736 |
|---|---|
| MPN | C65DND330AC |
| Alternate Part # | D1C65DND330AC |
| UPC/EAN | 782116417698 |




