Eaton C25ENC440T
SKU: CS4845665MPN: C25ENC440TUPC/EAN: 782114417768
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Four-pole, 40A, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845665 |
|---|---|
| MPN | C25ENC440T |
| UPC/EAN | 782114417768 |



