Eaton C25ENC425A
SKU: CS4845660MPN: C25ENC425AUPC/EAN: 782113573267
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Four-pole, 25A, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Resistive Load | 35 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845660 |
|---|---|
| MPN | C25ENC425A |
| UPC/EAN | 782113573267 |



