Eaton C25DRF2401T-GL
SKU: CS4845615MPN: C25DRF2401T-GLAlternate Part #: D1C25DRF2401T-GLUPC/EAN: 786685702957
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Open with DIN rail mounting adapter , Box lugs (posidrive setscrew) ,24 Vac, 50/60 Hz ,Global Listed ,Non-reversing contactors and starters ,Two Pole, 40A
Attributes
| Accessories | DIN rail mounting adapter |
| Amperage Rating | 40A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 50 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845615 |
|---|---|
| MPN | C25DRF2401T-GL |
| Alternate Part # | D1C25DRF2401T-GL |
| UPC/EAN | 786685702957 |
