Eaton C25DNY91A
SKU: CS4845494MPN: C25DNY91AAlternate Part #: E1C25DNY91AUPC/EAN: 786680198601
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C25 Definite Purpose Control Contactor, E1, Open, Non-reversing, 3-pole, Mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, 110/120 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Open |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | E1 |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845494 |
|---|---|
| MPN | C25DNY91A |
| Alternate Part # | E1C25DNY91A |
| UPC/EAN | 786680198601 |







