Eaton C25DNY30
SKU: CS4845474MPN: C25DNY30Alternate Part #: E1C25DNY30UPC/EAN: 782116300464
Product Details
Eaton definite purpose contactor, DIN rail mounting adapter, Quick, Pressure plate, 24 Vac, 50/60 Hz, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global listed, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Contactor |
| Series | C25 |
| Size | 50 mm |