Eaton C25DNY177A
SKU: CS4845468MPN: C25DNY177AAlternate Part #: E1C25DNY177AUPC/EAN: 786685573960
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, DIN rail mounting adapter, Quick, Pressure plate, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, D1, Screw, Non-reversing
Attributes
| Coil Voltage | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | E1 |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845468 |
|---|---|
| MPN | C25DNY177A |
| Alternate Part # | E1C25DNY177A |
| UPC/EAN | 786685573960 |
